1. Na jakim stanowisku pracujesz w firmie BIOTON?
Obecnie pracuję na stanowisku Kierownika Zakładu Biotechnologii oraz Eksperta ds. Banków Komórek.
2. Czym zajmujesz się w firmie BIOTON?
W firmie Bioton, wraz z podległym personelem Zakładu Biotechnologii, jestem odpowiedzialna za proces wytwarzania substancji czynnej Rekombinowanej Insuliny Ludzkiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa farmaceutycznego, przepisami BHP i wewnętrznymi uregulowaniami.
Sprawuję nadzór nad dokumentacją produkcyjną, aktywnie uczestniczę w procesie wyjaśniania odchyleń produkcyjnych, w procesach wprowadzania zmian oraz optymalizacji procesu. Współtworzę też dokumentację rejestracyjną.
Sprawuję nadzór nad przygotowywaniem, utrzymywaniem i sprawdzaniem banków komórek szczepów produkcyjnych i badawczych.
Analizuję i opiniuję potencjalne nowe technologie (CMO/CDMO i własne) pod kątem poprawności przygotowania, pochodzenia i stabilności banków komórkowych.
3. Jak wyglądała Twoja droga do obecnego stanowiska?
Pracę w Biotonie rozpoczęłam w 1998 roku, na stanowisku Technologa w Dziale Mikrobiologii Zakładu Biotechnologii.
W roku 2001 objęłam stanowisko Kierownika Działu Mikrobiologii – obecnie Laboratorium Mikrobiologii Przemysłowej i pracowałam na tym stanowisku ponad 20 lat.
Aktualnie, od niespełna roku, jestem Kierownikiem całego Zakładu Biotechnologii.
4. Z czego, w ramach swojej pracy, jesteś najbardziej dumna?
Dumna jestem z tego, że współtworzyłam praktycznie od początku technologię wytwarzania RHI. Czynnie uczestniczyłam w projektach optymalizacyjnych, transferze technologii oraz w wielu projektach badawczo-rozwojowych realizowanych w Biotonie.
Stworzyłam „mikropracownię genetyczną” i zaimplementowałam w Biotonie pierwsze metody biologii molekularnej, z sekwencjonowaniem DNA plazmidowego włącznie, umożliwiając w ten sposób właściwy nadzór nad bankami komórkowymi zgodny z wymaganiami ICH Q5B i ICH Q5D.
5. Co Cię inspiruje w pracy?
Inspirująca w mojej pracy jest świadomość, że to, co robię ma realny wpływ na ludzkie życie – że ta praca przynosi wymierną, namacalną korzyść.
Cieszy mnie, że mam wokół siebie „pozytywnie zakręconych” jak ja pasjonatów, z którymi na co dzień rozwiązuję przeróżne problemy.
6. Jak lubisz spędzać czas po pracy? Czy masz jakąś pasję?
Po pracy staram się aktywnie spędzać czas uczestnicząc w zajęciach fitness czy w innych aktywnościach sportowych.
Relaksuje mnie sauna, do której uczęszczam regularnie od kilku lat. Lubię tam odpocząć zwłaszcza wtedy, gdy mam ciężki, nerwowy dzień.
Poza tym od wielu lat śpiewam w scholi i daje mi to ogromną satysfakcję.
Niedawno odkrytą pasją jest ogrodnictwo – jestem w trakcie projektowania i obsadzania roślinami swojego ogrodu i sprawia mi to dużą frajdę.
7. Jaka książka, film, podcast – lub inny rodzaj treści – zrobił na Tobie ostatnio wrażenie?
Lubię książki o tematyce psychologicznej. Duże wrażenie na mnie zrobiła ostatnio przeczytana książka Marianny Gierszewskiej „Początek wszystkiego”, w której autorka przekonuje, jak ważne są doświadczenia z okresu okołoporodowego i pierwszych miesięcy życia. To właśnie wtedy budujemy więź z rodzicami i poznajemy świat. Gierszewska w swoich wnioskach sięga jednak dużo dalej i głębiej, poddając analizie czas, gdy byliśmy jeszcze w matczynym łonie. Książka pomaga zrozumieć, jak przeżycia z wczesnego dzieciństwa i życia prenatalnego determinują nasze przyszłe wybory w dorosłym życiu.
8. Czy masz jakieś motto lub zasadę, którą kierujesz się w życiu?
Nie nazwę tego zasadą, a raczej myślą, która jest bliska. Są to mianowicie słowa z wiersza Wisławy Szymborskiej – „[…] tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono”.
Przekonałam się o tym co najmniej kilka razy w swoim życiu i głęboko wierzę w sens tego przesłania.
9. Jakiej wskazówki udzieliłabyś osobom, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową?
Po pierwsze warto wybrać pracę, którą się lubi, zgodnie z maksymą Konfucjusza – „wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w twoim życiu”.
Po drugie trzeba rozumieć to, co się robi, bo tylko wtedy można trafnie wyciągać wnioski i dokonywać interpretacji.
Warto być otwartym na zmiany, podejmować wyzwania i dążyć do ciągłego rozwoju.