1. Na jakim stanowisku pracujesz w firmie Bioton?

Pracuję na stanowisku Lidera Technologii.

2. Czym zajmujesz się w firmie Bioton?

Jestem odpowiedzialny za technologie wytwarzania w firmie – rekombinowanej Insuliny ludzkiej oraz jej analogów. Odpowiadam za transfery technologii prowadzone w firmie. Jestem też liderem zespołu LSMS (Lab Scale Manufacturing Support) w MSAT (Manufacturing Science and Technology).

3. Jak wyglądała Twoja droga do obecnego stanowiska?

Moja droga zaczęła się 18 lat temu. Świeżo po ukończeniu studiów biotechnologicznych na Politechnice Warszawskiej zostałem zatrudniony w Bioton na stanowisku Aparatowego. Stanowisko to dało mi możliwość poznania procesów DSP – Downsteam Process (purification and final API packaging) i urządzeń produkcyjnych w całym cyklu – przygotowanie, proces, mycie i konserwacja. Następnie stałem się młodym Technologiem, który już głębiej patrzył w metody wytwarzania i oczyszczania rekombinowanych białek. Jako Kierownik Zmiany produkcyjnej dbałem o to aby szarża za szarżą, proces szedł powtarzalnie, zgodnie z dokumentacją i w najwyższych standardach jakościowych. Czas pracy zmianowej dał mi doświadczenie prowadzenia procesów w dzień i w nocy. Nauczyłem się, jak moja praca wpływa na pracę moich kolegów, jak jesteśmy od siebie zależni i współodpowiedzialni. Jak możemy się wspierać, aby praca dawała satysfakcję i była wykonana na najwyższym poziomie.

Następnymi krokami na mojej drodze zawodowej były funkcje Kierownika Działu Chemii, gdzie zarządzałem wszystkimi zmianami produkcyjnymi w części DSP, oraz Kierownika Produkcji, gdzie poznałem procesy USP – Upstream Process (cell growth and protein biosynthesis) oraz izolacji komórek i ciał inkluzyjnych. Odpowiadałem również za Zakład Biotechnologii na wszystkich audytach i inspekcjach. To bardzo cenne doświadczenie i ogromna satysfakcja, gdy codzienna praca, sprawdzona przez inspektorów, jest doceniona certyfikatem GMP.

Teraz po powrocie do firmy jestem Liderem Technologii i mam możliwość wdrażania nowych procesów w naszej firmie, co bardzo mnie ekscytuje.

4. Z czego, w ramach swojej pracy, jesteś najbardziej dumny?

Jestem dumny z rozwiązań, jakie wspólnie z zespołem wypracowaliśmy, mierząc się z różnymi wyzwaniami, a przez te 18 lat trochę ich było. Razem możemy góry przenosić.

5. Co Cię inspiruje w pracy?

Uwielbiam pracę w zespole energicznych zapaleńców, a takich wspaniałych ludzi z pasją jest w naszej firmie bardzo dużo. To mnie nakręca do działania.

6. Jakiej wskazówki udzieliłabyś osobom, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową?

Każde wyzwanie, nawet to, które na pierwszy rzut oka wydaje się niewykonalne, wypracowywane zespołowo jest do zrobienia. Nikt nie ma monopolu na wiedzę. Do celu można dojść wieloma drogami i warto się pytać o drogę. Często też trzeba przeskoczyć miedzę czy płot aby zobaczyć lepszy horyzont. Wspólnie rozwiązywanie problemów daje lepszą satysfakcję z pracy, a świętowanie sukcesów w gronie współpracowników smakuje najlepiej.