Bioton SA – polska spółka biotechnologiczna, notowana na GPW, była 3.02.2025 miejscem ważnego wydarzenia dla polskiej gospodarki i przemysłu farmaceutycznego – wizyty studyjnej delegatów państw członkowskich UE i przedstawicieli Komisji Europejskiej. Spotkanie było zainicjowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odbyło się w przeddzień wspólnego spotkania ministrów państw członkowskich UE odpowiedzialnych za przemysł, rynek wewnętrzny oraz handel, które jest częścią kalendarza wydarzeń towarzyszących Polskiej Prezydencji w UE. Gości przywitał Sekretarz Stanu w KPRM, minister Ignacy Niemczycki.

„Biotechnologia i bioprodukcja mają zasadnicze znaczenie dla sprostania wyzwaniom społecznym i środowiskowym. Tymczasem ten ważny sektor stoi przed wieloma wyzwaniami, z którymi borykają się również inne kluczowe gałęzie przemysłu UE. To m.in. złożoność przepisów, dostęp do finansowania, problemy z łańcuchami dostaw czy kwestie związane z własnością intelektualną. Musimy zatem zintensyfikować nasze wysiłki zmierzające do wzmocnienia sektora i zwiększenia samowystarczalności technologicznej Europy w tej dziedzinie” – powiedział wiceminister Ignacy Niemczycki rozpoczynając spotkanie.

Ministrowie i delegaci UE zwiedzili nowoczesną wytwórnię leków biotechnologicznych w Macierzyszu, pod Warszawą, która od 25 lat wytwarza rekombinowaną insulinę ludzką od biosyntezy substancji aktywnej do produktu gotowego. Bioton S.A. od lat odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego i w stabilizacji wydatków płatnika publicznego w obszarze terapeutycznym – cukrzyca. Dostarcza polskim pacjentom bezpieczne i kompleksowe rozwiązania w leczeniu cukrzycy.

Jeremy Launders, Prezes Bioton S.A. podkreślił w swoim wystąpieniu:
„Bioton posiada zdolności produkcyjne API i formy gotowej, które pozwalają pokryć pełne zapotrzebowanie Polski i Unii Europejskiej na insulinę ludzką. W sytuacji zagrożenia niedoboru dostaw preparatów insuliny ludzkiej, leku ratującego życie, będącego na unijnej liści leków krytycznych, działalność Bioton, produkcja API insuliny i form gotowych, może wpierać bezpieczeństwo lekowe na poziomie krajowym i europejskim”.

W spotkaniu wzięła udział dr Magdalena Kulczycka, prezeska Związku Firm Biotechnologicznych, BioForum, podkreśliła, że biotechnologia to jeden z filarów europejskiej konkurencyjności, wskazany zarówno w programie STEP, jak i w raporcie Draghiego, zaznaczyła, że „Konstruktywny dialog między firmami a regulatorami, który buduje fundamenty europejskiego ekosystemu, jest kluczowy dla osiągnięcia konkurencyjności Europy”.

Podsumowując spotkanie działalność Biotonu wpisuje się w strategię Komisji Europejskiej, której celem jest budowanie niezależności UE od pozaeuropejskich źródeł substancji aktywnych i leków oraz ma wpływ na budowanie konkurencyjności UE na rynku globalnym. Produkty Bioton SA są zarejestrowane w ponad 30 krajach świata, a strategia Biotonu zakłada zwiększenie dostępu do wysokiej jakości leków biologicznych wytwarzanych w Polsce dla pacjentów wymagających leczenie insuliną na całym świecie.