1 . Na jakim stanowisku pracujesz w firmie Bioton?

Pracuję na stanowisku Dyrektora Operacyjnego.

2. Czym zajmujesz się w firmie Bioton?

W Bioton odpowiadam przede wszystkim za zapewnienie ciągłości wytwarzania naszych produktów, a tym samym dostępność tych produktów dla naszych pacjentów. Nadzoruję pracę zakładów produkcyjnych (Zakładu Biotechnologii wytwarzającego substancje aktywne i Zakładu Form Gotowych wytwarzającego sterylne preparaty lecznicze w postaci wkładów i fiolek), zespołu technicznego odpowiadającego za sprawność linii produkcyjnych oraz zespołu odpowiedzialnego za zapewnienie BHP i zgodności z przepisami ochrony środowiska.

3. Jak wyglądała Twoja droga do obecnego stanowiska?

Dawno, dawno temu… jeszcze w trakcie studiów biotechnologicznych na Politechnice Warszawskiej dołączyłem do zespołu Bioton. Możliwość pracy w czwartej na świecie, w ówczesnym czasie, firmie produkującej rekombinowaną insulinę ludzką była dla mnie olbrzymim wyróżnieniem i powodem do dumy. Rozpoczynałem jako operator w Zakładzie Biotechnologii, wtedy jeszcze zespole bliższym R&D niż zespołowi produkcyjnemu. Przez wiele kolejnych lat byłem bezpośrednio związany z wytwarzaniem substancji aktywnej -rekombinowanej insuliny ludzkiej, pracując bezpośrednio na zmianach produkcyjnych jako operator, technolog i kierownik zmiany a później kierownik produkcji i dyrektor Zakładu Biotechnologii.

W maju 2019 roku objąłem stanowisko Dyrektora Operacyjnego.

4. Z czego, w ramach swojej pracy, jesteś najbardziej dumny?

Dumny jestem z bardzo wielu większych i mniejszych sukcesów, które przez ten czas udało nam się w Biotonie wspólnie osiągnąć. Optymalizacja procesu produkcyjnego prowadząca do zwiększenia jego wydajności, zwiększenie skali wytwarzania czy budowa i uruchomienie nowych linii produkcyjnych to tylko kilka przykładów tych osiągnięć. Dumny jestem z zespołu współpracowników z którymi osiągnięcie tych sukcesów było możliwe. Największą satysfakcję daje mi świadomość, że ta praca ma sens – pomagamy milionom osób cierpiących z powodu cukrzycy.

5. Co Cię inspiruje w pracy?

Ludzie z których doświadczenia, kreatywności i zaangażowania czerpię energię do pracy i  od których ciągle się uczę. Nowe wyzwania, nie pozwalające na popadnięcie w rutynę i pobudzające do działania.

6. Jakiej wskazówki udzieliłbyś osobom, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową?

Nie bójcie się próbować, ponosić porażki, uczyć się na błędach. Korzystajcie z doświadczenia kolegów, pytajcie, nie bójcie się przyznać, że czegoś nie wiecie. Praca zespołowa daje olbrzymią satysfakcję i pozwala osiągnąć cele, które z pozoru wydają się nieosiągalne.