Wyjazd wakacyjny to dla wielu osób z cukrzycą wyzwanie obarczone niemałym stresem. Przez głowę chorych mogą przechodzić różne myśli: Czy spakowałem/am właściwą ilość leków? Czy podróż nie spowoduje u mnie żadnych powikłań? Może lepiej zostanę w domu? W ramach akcji „Z cukrzycą na wakacjach” odpowiedzieliśmy na te i inne pytania, udowadniając, że podróżowanie może być przyjemnym doświadczeniem.
Oddajemy w ręce pacjentów „pigułkę” informacyjną, która pomoże właściwie przygotować się do podróży bez zbędnego stresu.
PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY
Od czego warto zacząć?
– skompletuj niezbędne leki i akcesoria z przygotowanej wcześniej listy,
– weź ze sobą leki oraz akcesoria, tak jakby Twoja podróż miała trwać o 3-5 dni dłużej,
– akcesoria osoby z cukrzycą stosującą insulinę podczas dłuższej podróży to: 2 wstrzykiwacze typu pen (jeżeli nie korzystasz z penów jednorazowego użytku), igły do wstrzykiwaczy, 2 glukometry tego samego rodzaju, zapas pasków testowych, baterie lub ładowarka do glukometru (w zależności od rodzaju glukometru), 2 nakłuwacze tego samego rodzaju, zapas lancetów do nakłuwacza, glukagon oraz glukozę w tabletkach lub w płynie – jeżeli jest to glukoza w płynie, pamiętaj, że na pokład samolotu możesz zabrać płyn o maksymalnej pojemności 100 ml,
– jeżeli wybierasz się za granicę, zabierz ze sobą zaświadczenie (w języku angielskim) od lekarza, które potwierdza, że chorujesz na cukrzycę oraz wszystkie stosowane leki, jeśli lecisz samolotem miej je w bagażu podręcznym (leki przewożone poza pokładem samolotu narażone są na zbyt niską temperaturę, która może negatywnie zmieniać ich właściwości),
– podczas podróży samolotem poinformuj załogę, że chorujesz na cukrzycę, a przed lotem sprawdź zasady przewożenia leków na pokładzie samolotu linii lotniczej, z której usług będziesz korzystać,
– w przypadku zmiany strefy czasowej, weź ze sobą dwa zegarki: jeden ustawiony dla nowej strefy czasowej, aby kontrolować porę przyjmowanych leków.
W TRAKCIE PODRÓZY
Zabierz w podróż identyfikator chorego na cukrzycę, np. bransoletkę na rękę z napisem „mam cukrzycę”. Na wypadek hipoglikemii zawsze miej przy sobie przekąski lub glukozę, a jeśli stosujesz insulinoterapię również glukagon.
Ze wstrzyknięciem insuliny wstrzymaj się do podania posiłku, by zapobiec ryzyku hipoglikemii. Na podróż załóż wygodne obuwie, ruszaj się jak najczęściej i pij dużo wody, by zminimalizować ryzyko zakrzepicy.
MONITOROWANIE GLIKEMII
Należy pamiętać, że wielogodzinna podróż wiąże się z obniżeniem aktywności ruchowej, co może przekładać się na wyższy poziom glikemii.
Glikemię należy jak najczęściej monitorować. Na podstawie jej wyników można podjąć decyzję w sprawie ewentualnego zwiększenia dawki insuliny lub ograniczyć ilość spożywanych posiłków – głównie tych zawierających węglowodany.
Jeżeli podróżujesz samochodem, rób przerwy co 2-3 godziny, by monitorować glikemię.
PRZECIWWSKAZANIA DO PODRÓŻY
Każda dłuższa podróż powinna być konsultowana z lekarzem. Istnieje grupa chorujących na cukrzycę, dla których podróże mogą wiązać się z poważniejszymi powikłaniami.
Należą do nich m.in. pacjenci z:
– neuropatią autonomiczną przewodu pokarmowego,
– objawami neuropatii autonomicznej sercowo-naczyniowej,
– retinopatią proliferacyjną,
– czynnymi owrzodzeniami (fazy aktywne stawu Charcota), które co do zasady są przeciwwskazaniem do dłuższej podróży.
Wszystkie osoby z cukrzycą powinny pamiętać o jednej zasadzie, aby czerpać radość z bezpiecznej podróży: przed każdą podróżą, bliższą lub dalszą, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i przestrzegać zaleceń, które otrzymają.
Opracowane na podstawie:
Benbenek-Klupa T. Chory z cukrzycą w podróży. W: Franek E., Walicka W.: Leczenie cukrzycy w praktyce klinicznej. Tom 1. PZWL, Warszawa, 2018.