Jaki wpływ na zarażenie COVID-19 ma cukrzyca? Na to pytanie odpowiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek w artykule publikowanym na łamach „Rzeczpospolitej”.

Jak pisze prof. Strojek, wstępne statystyki pokazały, że diabetycy są bardziej podatni na powikłania w przebiegu infekcji COVID-19. Obecnie wiemy, że to nie sama cukrzyca, ale cukrzyca niewyrównana bądź otyłość czy powikłania cukrzycy stanowią o zwiększonym ryzyku zgonu lub komplikacji. Stąd niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego wyrównania poziomu cukru.

Profesor przypomniał, że prawidłowe i nowoczesne leczenie cukrzycy polega na tym, że chory samodzielnie dobiera dawkę insuliny w zależności od aktualnego poziomu glukozy, wielkości planowanego posiłku czy wysiłku fizycznego. Aby chory mógł leczyć się samodzielnie, musi być odpowiednio edukowany. Zespół, tj.: leczący lekarz, pielęgniarka edukacyjna, dietetyk, musi nauczyć chorych, jak należy się odżywiać, co i kiedy kontrolować w stanie swojego zdrowia, jak zażywać leki czy wstrzykiwać insulinę. Niezwykle ważne jest również motywowanie chorego do prawidłowego prowadzenia swojej choroby, nie tylko wydanie zaleceń dotyczących dawkowania leków czy edukacja, ale również – a może przede wszystkim – cykliczne przypominanie jak ważne, decydujące o przebiegu cukrzycy jest codzienne przestrzeganie otrzymanych zaleceń.

Gdy kontakt z lekarzem jest utrudniony, jak to ma miejsce w czasie pandemii – należy skorzystać z teleporady – radzi prof. Strojek. W związku z tym firma BIOTON przygotowała specjalną platformę edukacyjną Zapytaj Specjalistę, gdzie pacjenci mogą skorzystać z porady lekarza, pielęgniarki diabetologicznej bądź dietetyka. Wszystko odbywa się w szybki i bezpieczny sposób – za pomocą formularza lub rozmowy telefonicznej.

Zachorowanie na COVID-19 u chorego na cukrzycę może spowodować podwyższenie poziomu cukru we krwi, ponieważ stan zapalny zwiększa zapotrzebowanie na insulinę ze względu na przyspieszoną przemianę materii. Z drugiej strony brak uczucia smaku, a co za tym idzie zmniejszony apetyt, może powodować spadki poziomu glukozy (tzw. hipoglikemie – niedocukrzenia). Wymaga to korekty dawki insuliny, której może chory dokonać samodzielnie, pamiętając o zasadzie, że w typie 1 cukrzycy 1 jednostka insuliny obniża poziom glukozy o 40 mg%, a w typie 2 o 30 mg%. W zależności od aktualnego poziomu glukozy wg tych przeliczników chory może dopasowywać dawki insuliny. Chory powinien pamiętać o tym, aby w sytuacji podwyższonego poziomu cukru uzupełnić płyny, oczywiście nieosłodzone.

Kwintesencją leczenia cukrzycy jest, jak uważa prof. Strojek, stwierdzenie dr. Eliota Joslina, twórcy pierwszej na świecie specjalistycznej poradni diabetologicznej, która do dzisiaj funkcjonuje w Bostonie: „Pacjent, który więcej wie, żyje dłużej”. Wiedzę zapewnia edukacja, prowadzona zarówno przez zespół leczący, jak i za pomocą kolportowanych materiałów edukacyjnych.